ریزش مو و خواب

به تازگی مشخص شده که ریزش مو و خواب با هم در سطوح مختلفی مرتبط هستند.


تا سن 50 سالگی، 50 درصد مردان و 40 درصد زنان ریزش مو را تجربه خواهند کرد. به تازگی مشخص شده که ریزش مو و خواب با هم در سطوح مختلفی مرتبط هستند. از اختلالات تنفس در خواب تا بی نظمی در خواب شبانه، می تواند بر ریزش مو موثر باشد.

ریزش مو و علت آن

بیشتر افراد دارای حدود 100000 نخ مو هستند که بیش از 90 درصد آن موهای در حال رشد می باشد. تارهایی که ریشه آنها در لایه چربی پوست محکم شده و از جا درآوردن آن سخت می باشد. بعد از 3 الی 7 سال تارهای مو وارد مرحله تلوژن می شوند که بدین معنی است که ریشه موها به لایه سطحی پوست نزدیک تر شده و در نتیجه جدا شدن آن به راحتی اتفاق می افتد. در یک فرد با موهای سالم ریزش روزانه 50 تا 100 تار مو در روز طبیعی است. در واقع ریزش مو زمانی به عنوان یک مشکل تلقی میشود که تعداد تارهای از دست رفته، از تعداد تار موهای در حال رویش بیشتر شود.

ریزش موی ژنتیکی

شایع ترین نوع ریزش مو در زنان و مردان، ریزش ژنتیکی است که به ریزش مردانه و ریزش زنانه نیز شناخته شده است. آقایان با بیشترین آمار حدود 58 درصد علائم ریزش مو را تا قبل 49 سالگی نشان می دهند که این درصد در زنان حدود 38 درصد می باشد..

ریزش مو و خواب

 

محققان هم چنان در حال تحقیق بر روی علل ژنتیکی و محیطی تاثیرگذار بر روی ریزش مو هستند، اما به طور کلی آنها علت اصلی این مدل از ریزش مو را هورمون های آندروژن و به طور خاص دی هیدروتسترون می دانند. این هورمون در بدن مردان بیشتر تولید می شود اما برای هر دو گروه زنان و مردان وجود آن ضروری است.

متاسفانه مقادیر زیاد این هورمون منجر به کوتاه شدن عمر فولیکول های مو، نازک تر و کوتاه تر شدن ساقه های مو و همچنین کاهش عمر تارهای مو و تاخیر در رشد موهای جدید نیز می شود که در نهایت منجر به ریزش موی ژنتیکی خواهد شد. زنان و مردان به طور متفاوتی از این عارضه تحت تاثیر قرار می گیرند که همین موضوع باعث دسته بندی های مردانه و زنانه شده است.

به علت مرتبط بودن هورمون با رشد ارگان های جنسی، ریزش مو غالبا بعد از سنین بلوغ شروع می شود. میزان این ریزش می تواند در افراد بسیار متفاوت باشد. اکثر آنها بین 15 تا 25 سال به مرور موهای خود را از دست می دهند. درحالی که باقی مردم در عرض 5 سال حجم زیادی از موهای خود را از دست می دهند. درمان های موثر و قابل دسترس برای این نوع از ریزش مو از درمان های دارویی تا جراحی های ترمیمی گسترده است. با این حال، تغییر در سبک زندگی می تواند اثرات قابل توجهی بر کاهش ریزش مو داشته باشد. به طور ویژه اصلاح وضعیت خواب ارتباط تنگاتنگی با کنترل ریزش مو دارد.

تاثیر خواب بر ریزش مو

اگر شما نگران ریزش مو هستید، بهتر است که کیفیت خواب خود را بسنجید. بررسی ها نشان دادند که هرگونه اخلالی در خواب از جمله نارسایی های تنفسی در خواب، کم خوابی و … می تواند عمر فولیکول های مو را تحت تاثیر قرار دهد.

بین فاکتورهای سه گانه ریزش مو، استرس و بی خوابی ارتباط بسیار پررنگی وجود دارد. به نحوی که هر کدام، دیگری را تحت تاثیر قرار می دهند. به طور معمول، استرس باعث بی خوابی و بی خوابی باعث ریزش مو می شود و این چرخه آسیب زننده می تواند در صورت عدم کنترل، شدت فزاینده داشته باشد اما در صورت کنترل هرکدام از این سه عامل، می توان 2 عامل دیگر را نیز کنترل کرد.

ریزش مو بدون شک یک عامل استرس زا است. به طور مثال 50 تا 75 درصد مردان دچار به این نوع از ریزش مو، از استرس ناشی از احتمال کچل شدن رنج می برند. زنان نیز به میزان شدیدی از عوامل روانی موثر بر ریزش مو رنج می برند.

استرس و خواب

خواب در کاهش استرس به ما کمک می کند و کم خوابی و بی خوابی، خود باعث ایجاد استرس و تنش در افراد می شود. علاوه بر این، دانشمندان به طور کامل اثرات اختلال خواب بر ایجاد استرس را اثبات کردند. کم خوابی آثار مخرب دیگری نیز دارد. افراد مبتلا به کم خوابی در شرایط خاص، بدترین تصمیم گیری ها را می گیرند و دچار افزایش نگرانی و استرس مازاد برخود و اطرافیان می شوند. اثرات استرس زای خواب به عوامل متعددی از جمله هورمون ها بستگی دارد. بدن انسان ها به وسیله یک زنجیره هورمونی با استرس ارتباط می گیرد. هنگامی که ما خواب کافی داشته باشیم ارتباط این عوامل با یکدیگر قطع و مختل شده و در نتیجه به کاهش استرس کمک می کند.

آپنه انسدادی خواب

که بیشتر به آپنه معروف است،یک اختلال تنفسی مربوط به خواب است که بطور متوسط 12 درصد از بزرگسالان آمریکایی را درگیر کرده است. به علاوه شواهد قوی مبنی وجود دارد که مردان با سابقه خانوادگی ریزش مو بیشتر در معرض اختلال تنفسی آپنه خواب قرار می گیرند.

در افراد دارای اختلال آپنه خواب، تنفس دچار بی نظمی می شود و در نتیجه باعث گرفتگی عضلات و اختلال اکسیژن رسانی می شود که این مسئله باعث خروپف های شبانه و همچنین کاهش سطح اکسیژن خون (هیپوکسی) می شود. از دیگر عوارض آپنه خواب می توان به خواب آلودگی در طول روز، سردردهای مکرر، افزایش وزن، نوسانات روحی، خشکی دهان و فشار خون اشاره کرد.

ملاتونین و ریتم شبانه روزی

چرخه فولیکول مو، تبدیل از آناژن به تلوژن و برعکس، توسط ریتم شبانه روزی شما کنترل می شود، این ریتم به عنوان ساعت داخلی بدن شما عمل می کند و بسیاری از فرآیندهای بیولوژیک مانند احساس هوشیاری، خستگی و خواب را کنترل می کند. در تحقیقاتی که بر روی حیوانات انجام شده، اختلال در چرخه خواب شبانه روزی آنها باعث اختلال در ریتم شبانه روزی و سلول های بنیادی فولیکول مو شد. با این که هیئت محقق هنوز درباره تاثیر آلوپسی آندروژنتیک در حال تحقیق هستند، مطالعات همچنان نشان می دهد که ریزش مو می تواند ناشی از اختلال عملکرد خواب شود.

یک فاکتور قابل توجه در مسئله ریزش مو، نقش ملاتونین در این موضوع است. این هورمون بسیاری از عملکردهای بدن را تحت تاثیر قرار می دهد اما معروفیت آن به خاطر عملکرد تاثیرگذارش بر ریتم های شبانه روزی و چرخه خواب-بیداری است.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد هورمون ملاتونین به کنترل چرخه شبانه روزی فولیکول های مو نیز کمک می کند. علاوه بر این، از آن به عنوان یک درمان موضعی برای ریزش مو استفاده می شود. با این حال، محققان اثر کاهنده ملاتونین بر روی ریزش مو را تایید کردند اما از آنجایی که تحقیقات آزمایشگاهی همچنان ادامه دارد، زمانی طول خواهد کشید تا پزشکان بصورت منظم آن را برای ریزش مو تجویز کنند.

درمان ریزش مو

هنگامی که ریزش موی شما تشخیص داده شد، دکتر یک معاینه بالینی جهت روشن شدن ئوع و مدل مو، سابقه دارویی و درمان هایی که در حال حاضر انجام می دهید به عمل می آورد.آنها حتی ممکن است یک نمونه از مو یا پوست سر را برای اطمینان وضعیت بیماری های زمینه ای و خونی از شما بگیرند و با شما درباره درمان های پیش رویتان صحبت کنند.

درمان دارویی ریزش مو

درمان دارویی معمولا اولین خط دفاعی در برابر ریزش موی قارچی یا مرتبط با بیماری های دیگر است، اما برای ریزش موی ژنتیکی نیز دارو وجود دارد. درحالی که بعضی از داروها ممکن است تاثیراتی روی ریزش مو داشته باشند، فقط 2 مورد از آنها برای استفاده در درمان ریزش مو توسط FDA مورد تاثیر قرار گرفته است:

1.Minoxidil:یک درمان موضعی و بدون نسخه برای ریزش موی مردانه است. اثرگذاری آن معمولا تا 6 ماه طول می کشد اما برای حفظ رشد مو بهتر است ادامه دار باشد. موهای جدید گاهی کوتاه تر و نازک تر از گذشته هستند، اما این دارو بسیار موثر تلقی می شود.

2.Finasterid:یک قرص (یک بار در روز) برای ریزش موی مردانه است. همانند داروی قبلی بیماران بایستی تا جایی به مصرف آن ادامه دهند تا اثرات بهبود را در خود ببینند. در اکثر افراد، این دارو به خوبی قابل تحمل است و اثرات مثبتی بر روی ریزش مو و رشد موهای جدید دارد.

به علت تفاوت در بروز واکنش به آندروژن در بدن مردان و زنان، این داروها برای ریزش موی زنانه مناسب نیستند. در عوض، پزشکان غالبا داروهای هورمونی پیشگیری از بارداری را برای این منظور تجویز می کنند.

همه داروها با عوارض جانبی همراه هستند و برخی از داروهای ریزش مو، قرص های چالش برانگیزی را شامل می شوند. پزشک شما برای تعیین بهترین انتخاب در راستای نیاز شما و همینطور روش کنترل موثر یا جلوگیری از عوارض ناخواسته با شما مشورت خواهد کرد.

درمان جراحی برای ریزش مو

بسیاری از مبتلایان به ریزش موی ژنتیکی، تصمیم به انتخاب روش های جراحی مثل پیوند مو می گیرند.این روش ها به مرور در حال پیشرفت هستند و آخرین نسل از این روش ایمن و در عین حال بسیار موثر به نظر می رسد.

البته همه افراد برای گزینه جراحی مناسب نیستند. از آنجایی که موهای اهدایی توسط بدن گیرنده به سختی پذیرفته می شود، کاندیدها باید تارهای سالمی داشته باشند تا از آن ها برای رشد و پرورش سلول های جدید استفاده شود. علی رغم ایمنی نسبی، اینگونه روش ها عوارض جانبی نیز دارند. عفونت، جراحت، خونریزی و رشد نامنظم موها از جمله این عوارض اجتماعی ست و شما باید درباره همه آنها با دکتر خود صحبت کنید.

تغییر در سبک زندگی

کلاه گیس ها به تنهایی یا در کنار درمان های موازی، می تواند تاثیر چشمگیری در عزت نفس افراد داشته باشد و از اثرات روانی و منفی ریزش مو جلوگیری کند. مدل های طبیعی در همه جا و با قیمت های مختلف (ساخته شده با تارهار طبیعی یا مصنوعی) در دسترس هستند. اگر به کلاه گیس های یک تکه علاقه ندارید، محصولات زیبایی دیگری مانند لوسیون های رنگی، فیبر های مصنوعی و اسپری های زخیم کننده می توانند نازکی و ریزش موی ایجاد شده را بپوشانند.

مکمل های غذایی نیز مبحث پیچیده ای در این رابطه دارد. درحالی که عدم تغذیه مناسب می تواند باعث ریزش مو شود، این بدین معنی نیست که همه مکمل های غذایی برای این مسئله مفید هستند چرا که حتی برخی از آنها ریزش مو را تشدید می کنند.

تغییر در عادات خواب برای درمان ریزش مو

یک برنامه خواب برای خود در نظر بگیرید و در زمان خواب، به خواب بروید. این برنامه را در روزهای تعطیل هم انجام دهید تا ریتم خوابتان حفظ شود. همچنین با انجام تمرین های ورزشی، سلامت بدن خود را حفظ کنید. همچنین با چرت زدن کوتاه از خستگی زیاد جلوگیری کنید و در جهت حفظ سلامتی خود قدم بردارید. از عواملی که منجر به بی خوابی می شوند دوری کنید این عوامل شامل موارد غذایی و همچنین وسایل الکترونیکی و … می باشد. با فراهم کردن درجه حرارت مناسب برای خواب، بهره گیری از تشک مناسب و اتاق خواب و کالای خواب استاندارد از ایجاد آسیب به بدن خود جلوگیری کنید. بسیاری از متخصصین خواب، در هنگام صحبت از انتخاب تشک مناسب، تشک طبی را پیشنهاد می دهند این تشک، استانداردهای لازم برای خواب خوب شما را فراهم می کند و از ایجاد آسیب مستقیم (آسیب های بدنی نظیر آسیب به ستون فقرات) و غیر مستقیم (نظیر آسیب هایی که در اثر بی خوابی ایجاد می شود مانند ریزش مو) جلوگیری می کند.


برای مشاهده انواع تشک ساخته شده توسط مجموعه خانه تشک به صفحه انواع تشک مراجعه نمایید.


مجموعه خانه تشک با بهره گیری از دانش روز دنیا، با تجربه چندین ساله خود، در زمینه تولید انواع کالای خواب اعم از تشک، بالش، باکس و تاج تخت، محافظ تشک و ملحفه و پتو فعالیت می کند. برای آشنایی بیشتر انواع تشک خانه تشک از صفحه محصولات ما بازدید نمایید و در صورت نیاز به کسب اطلاعات در ارتباط  با تشک طبی، تشک فول ارتوپدیک، تشک مموری فوم و تمامی تشک های مجموعه و آشنایی با نکات خرید تشک با شماره تلفن 02122606066 تماس حاصل فرمایید. جهت اطلاع از آخرین تخفیف ها و جشنواره های فروش از اینستاگرام خانه تشک بازدید کنید.

خانه تشک تولیدکننده انواع تشک با کمال افتخار در خدمت مردم عزیز ایران می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما درمیان بگذارید.
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
    0
    سبد خرید
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
    به بالای صفحه بردن