اختلالات و بیماری های خواب

امروزه ناراحتی ها و اختلالات خواب یکی از بیماری های شایع در جهان است.


 

ناراحتی های مربوط به خواب، دومین مشکل رایجی است که فرد را نیازمند دریافت خدمات پزشکی می کند و متأسفانه امروزه شیوع آنها از هر زمان دیگری بیشتر است. بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، بیش از یک سوم بزرگسالان آمریکا خواب کافی و منظم ندارند.

بسیاری از اختلالات خواب از یک بیماری دیگر مانند اضطراب یا افسردگی نشأت می گیرند. برخی افراد با این اختلال متولد می شوند. برخی دیگر بر اثر عدم رعایت بهداشت خواب مثل پیروی نکردن از یک برنامه زمانی منظم برای خواب یا استفاده از وسایل الکترونیکی در اواخر شب، دچار بیماری های خواب می شوند.

دسته بندی اختلالات خواب

بر اساس دسته بندی بین المللی اختلالات خواب، این عارضه به شش دسته اصلی تقسیم می شود

در ادامه درباره اختلالات خواب، نحوه تشخیص آن ها و خطرات احتمالی در صورت عدم درمان مطالبی ارائه می شود.

اختلالات و بیماری های خواب

 

بی خوابی

بی خوابی (Insomnia) همان مشکل در به خواب رفتن یا پریدن از خواب می باشد که یکی از شایع ترین اختلالات خواب است.

افراد حتی با ایجاد مشکل در به خواب رفتن در یک شب و در نتیجه خواب کم در آن شب، عوارض بی خوابی را در روز بعد تجربه خواهند کرد. عوارض بی خوابی شامل مشکل در تمرکز، تحریک پذیری و کج خلقی و عدم تعادل می باشد. افرادی که به بی خوابی مبتلا هستند به صورت دائمی کمتر می خوابند. در نتیجه علائم کمبود خواب ممکن است در یک دوره چند روزه یا حتی چند ساله در آنها مشاهده شود و این موارد بر تمام جوانب زندگی روزمره اثر گذاشته و ممکن است با گذشت زمان تشدید شوند.

بی خوابی می تواند تأثیر منفی برعملکرد فرد در مدرسه یا محل کار داشته باشد و باعث افزایش خطر ابتلا به آلزایمر شود. از نظر سلامت عاطفی، تغییرات شدید خلق و خو و کمبود انگیزه ممکن است باعث افزایش افسردگی و سوء مصرف مواد شود. بی خوابی مزمن منجر به مشکلات جدی جسمی مانند چاقی، دیابت و بیماری های قلبی عروقی می شود.

بی خوابی حاد کوتاه مدت از چند روز تا چند ماه به طول می انجامد و از هر پنج نفر یک نفر را درگیر می کند. اگر علائم به مدت شش ماه یا بیشتر ادامه پیدا کنند، بی خوابی مزمن تشخیص داده می شود. 10% از بزرگسالان از بی خوابی مزمن رنج می برند.

دلایل بی خوابی

برخی مواقع، بی خوابی ناشی از عدم رعایت بهداشت خواب است. در این موارد درمان کردن بی خوابی به آسانی ایجاد چند تغییردر سبک زندگی مثل ورزش کردن در اوایل صبح و پرهیز از مصرف کافئین و استفاده از وسایل الکترونیکی در اواخر شب است.

درمان بی خوابی

بیشتر اوقات، بی خوابی نشانه یک بیماری دیگر، مانند اختلال در سلامت روانی، مشکلات بهداشتی مزمن یا حتی یک اختلال خوابی دیگراست. در این موارد، درمان علت اصلی بی خوابی منجر به بهبود خواب می شود. بی خوابی همچنین ممکن است با استفاده از درمان شناختی-رفتاری ، تغییر سبک زندگی و مصرف داروهای آرام بخش نیز درمان شود.

اختلال ریتم شبانه روزی خواب و بیداری

این عارضه در افرادی رخ می دهد که چرخه خواب و بیداری آنها دچار اشکال شده و معمولاً نمی توانند به طور طبیعی بخوابند. یک چرخه شبانه روزی سالم از الگوی خورشید پیروی می کند: فرد صبح ها با طلوع خورشید از خواب بیدار می شود، با غروب خورشید احساس خستگی می کند و در اواخر شب به خواب می رود.

عملکرد ریتم شبانه روزی فراتر از الگوی خواب شما است و بر سطح هورمون ها، درجه حرارت بدن و اشتهای شما تأثیر می گذارد. در نتیجه، کیفیت زندگی افرادی که دچار ریتم شبانه روزی غیرطبیعی هستند مختل می شود. این اشخاص با خوابیدن و بیدار شدن در زمان مناسب و عادی مشکل داشته و در ساعاتی که باید مانند دیگران مشغول کار باشند، انرژی ندارند و معمولا در طول روز به سختی تمرکزمی کنند.

دلایل اختلال ریتم شبانه روزی خواب و بیداری

شایع ترین نمونه اختلال ریتم شبانه روزی، پرواززدگی (جت لگ) است؛ این عارضه زمانی رخ می دهد که فرد از یک منطقه زمانی به منطقه زمانی دیگر سفر می  کند و در مکان جدید الگوی نور خورشید با مکانی که از آنجا امده است مطابقت ندارد. با این وجود پرواززدگی ظرف چند روز از بین می رود. زندگی با اختلال ریتم شبانه روزی مانند این است که دائم دچار پرواززدگی باشید.

اختلال ریتم شبانه روزی می تواند ریشه در سبک زندگی داشته باشد کار کردن در شیفت شب یکی از این موارد است. (کار کردن در طول شب باعث می شود که فرد دسترسی کمتری به نور طبیعی خورشید داشته باشد). دلیل دیگر این اختلال، مشکل مادرزادی می باشد. افراد نابینا و کم بینا به علت آنکه در مشاهده کردن نور خورشید دچار مشکل هستند، بیشتراز دیگران در معرض خطر اختلال خواب-بیداری بیست و چهار ساعته قرار دارند.

درمان اختلالات ریتم شبانه روزی خواب و بیداری

اختلال ریتم شبانه‌روزی معمولا با استفاده ازترکیبی از ملاتونین و نوردرمانی برطرف می شود؛ در این روش، فرد مقابل یک چهارچوب نوری مخصوص می نشیند تا چرخه روزانه خود را متعادل کند.

 

پرخوابی (خواب‌زدگی)

به عبارت ساده پرخوابی (Hypersomnia)، نقطه مقابل بی خوابی است. برخلاف افراد مبتلا به بی خوابی که از کمبود خواب رنج می برند، افراد مبتلا به خواب زدگی بیش از حد، معمولا 9 ساعت یا بیشترمی خوابند و با این حال، وقتی بیدار می شوند احساس می کنند به اندازه کافی نخوابیده‌اند. آنها اغلب در بیدار شدن از خواب با مشکل روبرو می شوند و در طول روز احساس سستی و کرختی دارند.

دلایل پرخوابی

خواب بیش از حد در طول روز بر اثر خواب زدگی، می تواند نشانه یک اختلال دیگر (مثل آپنه خواب ) باشد. با این حال، خواب زدگی ایدیوپاتیک یا ناشناخته متمایز از سایر اختلالات خواب است؛ زیرا احساس خواب آلودگی مستقل از اختلال ریتم شبانه روزی یا بهم ریختگی شبانه محیطی، ادامه می یابد. پزشکان هنوز علت دقیق خواب زدگی ایدیوپاتیک را نمی دانند.

حمله خواب نیز یکی دیگر از انواع خواب زدگی است. این خواب زدگی نادر و مادام العمر، دو نوع دارد. هر دو مورد با احساس خواب آلودگی بیش از حد در طول روز همراهند، اما یکی از آنها به توهم و فلج خواب نیز منجر خواهند شد. حمله خواب یک اختلال عصبی است که از اختلالات مغزی نشأت می گیرد اما هنوز درمان قطعی برای آن وجود ندارد.

درمان پرخوابی

اغلب برای بیماران مبتلا به حمله خواب برای درمان، از ریتالین و بازدارنده های بازجذب سروتونین تجویز می شود که کمک می کند این علائم کنترل شوند. بیماران نوع دیگر حمله خواب از داروهای محرک برای کنترل اختلال خود استفاده می کنند و همچنین، ممکن است از درمان شناختی-رفتاری، نوردرمانی و تغییر سبک زندگی نیز کمک بگیرند.

ناهنجاری خواب

ناهنجاری خواب (Parasomnia)، رفتارهای غیرطبیعی در بین گذر از مراحل مختلف خواب را شامل می شود. معمولا، این ناهنجاری ها در حین به خواب رفتن، بیدار شدن از خواب و بین حالت nonREM و REM رخ می دهند.

انواع ناهنجاری خواب

اختلال حرکتی REM

موقعیتی فرد مبتلا به آن در طول خواب در مرحله REM به طور شدیدی حرکت می کند یا فریاد می زند.

فلج خواب

موقعیتی که در آن فرد هوشیار است اما قادر به انجام حرکت نیست.

راه رفتن در خواب

موقعیتی که اغلب در نیمه ی اول شب شخص ممکن است در مرحله ی nonREM خواب بایستد و راه برود.

سندرم منفجر شدن سر

موقعیتی که در آن فرد به محض خوابیدن یا در حین بیدار شدن ، یک صدای ناگهانی و بلند را می شنود و فوراً بیدار شده و اصطلاحا از خواب میپرد.

ترس شبانه

وضعیتی که در آن فرد در بین خواب nonREM و REM به طور ناگهانی بیدار شده، فریاد می زند یا دچار وحشت می شود.

متخصصان خواب تخمین می زنند که اکثر بزرگسالان (66٪) در طول زندگی خود ناهنجاری های خواب را تجربه می کنند. بعضی از ناهنجاری ها، مانند شب ادراری و راه رفتن در خواب در دوران کودکی شیوع بیشتری دارند و معمولا در سنین بالاتر و در بلوغ برطرف می شوند. اختلالات دیگر مانند اختلال رفتار در مرحله REM خواب ممکن است در طول زندگی پایدار بماند. سایر اختلالات، از جمله سندرم انفجار سر و فلج خواب گاها اتفاق می افتند.

آنچه که باعث می شود تشخیص این نوع اختلالات دشوار باشد، این است که فرد مبتلا به آن نمی تواند این رویداد هارا به یاد بیاورد. معمولا علائم را شخص دیگری که با فرد زندگی می کند، مشاهده می کند.

 

اختلالات حرکتی خواب

اختلالات حرکتی مرتبط با خواب، به هرگونه حرکات غیرطبیعی در طول خواب یا در هنگام به خواب رفتن گفته می شود. اختلالات حرکتی رایج عبارتند از:

انواع اختلال حرکتی خواب

دندان قروچه خواب

که در آن فرد به طور ناخودآگاه در طول خواب دندان قروچه می کند.

سندرم پای بی قرار (RLS)

که به صورت ناخودآگاه با احساس سوزن سوزن شدن پا در هنگام دراز کشیدن همراه است و تنها با حرکت دادن پاها تسکین می یابد.

اختلال حرکت متناوب پا (PLMD)

که با حرکت دادن غیر ارادی پا در طول خواب nonREM همراه است. بیشتر مواقع نظر خود فرد چنین نیست.

اختلالات حرکتی مربوط به خواب مشکل ساز است زیرا منجر به کمبود خواب می شود. از آنجا که RLS هنگام خوابیدن و در زمان دراز کشیدن فرد عمل می کند، خوابیدن را برای او دشوار می کند و کیفیت خواب فرد را به دلیل حرکت مختل می کند که به همین علت باعث کمبود خواب می شود. سایر اختلالات حرکتی، مانند دندان قروچه و اختلال حرکت متناوب پا باعث کاهش کیفیت خواب و حتی بی خوابی فرد می شوند. عدم درمان دندان قروچه، می تواند به دندان ها آسیب برساند.

اختلالات حرکتی خواب نسبت به سایر اختلالات خواب نادر است، در 4 تا 10 درصد بزرگسالان رخ می دهد، اگرچه گروه های خاصی مانند افراد بالای 65 سال یا زنان باردار در معرض خطر بیشتری هستند (به ویژه RLS).

مشکل این افراد اغلب تشخیص داده نمی شود، زیرا وقتی رخ می دهد که فرد خواب است وعلائم نیز به طور غیرمستقیم ظاهر می شوند به عنوان مثال، یک فرد مبتلا به دندان قروچه خواب ممکن است سردرد صبحگاهی و درد فک را تجربه کند.

درمان اختلال حرکتی خواب

درمان معمولاً شامل محصولات خواب مانند ملحفه مخصوص و یا محافظ دندان و ایجاد تغییرات رفتاری مانند پرهیز از کافئین و الکل است چون اضطراب نیز می تواند موجب بروز اختلالات خواب و یا تشدید آنها شود در نتیجه بهتر است ابتدا علل ایجاد کننده مشکلات متفاوت خواب را شناسایی و درمان کرد.

اختلالات و بیماری های خواب

 

اختلالات تنفسی خواب

اختلالات تنفسی شامل تنفس غیرطبیعی، وقفه تنفسی و یا مشکل در نفس کشیدن در طول خواب می باشد. خروپف مزمن و آپنه خواب دو عارضه رایج اختلالات تنفسی در خواب هستند. هرچند خروپف ممکن است چندان حاد به نظر نرسد، اما اغلب یک نشانه بزرگ برای آپنه است.

آپنه خواب زمانی رخ می دهد که تنفس فرد در طول خواب متوقف می شود و برای آنکه تنفس از سر گرفته شود، مغز به طور ناگهانی از خواب بیدار می شود. این اختلال بر کیفیت زندگی فرد اثرگذار بوده و باعث می شود که او از خواب کافی در حالت REM محروم شود

آنچه تشخیص این اختلالات را دشوار می کند این است که افراد اغلب از وقوع این عارضه ها بی اطلاع اند. ممکن است هر شب به میزان کافی بخوابند، اما روز بعد احساس خستگی کنند. افراد دیگر، مانند شریک زندگی فرد هستند که متوجه اختلال تنفسی بیمار در طول خواب می شوند.

اختلالات تنفسی مرتبط با خواب باید جدی گرفته شوند. هجده تا بیست و دو میلیون آمریکایی از آپنه خواب رنج می برند و شمار زیادی از این موارد شناسایی نمی شوند. این اختلال با ایجاد بی خوابی باعث کاهش قدرت شناختی فرد شده و تمرکز روزانه را مختل می کند و همچنین احتمال ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

اختلالات تنفسی خواب می تواند زندگی فرد را به اشکال مختلف مانند کاهش سطح اکسیژن خون، افزایش فشار خون، حملات قلبی و سکته مغزی تهدید کنند.

اختلالات و بیماری های خواب، سلامت و خواب بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار داده است که می بایست در سریع ترین زمان درمان شود. اما همواره می بایست در نظر داشت که شرایط محیطی محل خواب و کالای خواب انتخاب شده نیز نقشی موثر بر خواب و سلامت افراد دارد. انتخاب تشک مناسب، انتخاب بالش مناسب خواب باکیفیتی برای شما به ارمغان می آورد. ضمن این که استفاده از تشک طبی، خواب استاندارد و با کیفیتی چه برای افراد مبتلا به دردهای عضلانی نظیر کمر درد و چه برای ورزشکاران و افراد سالم فراهم می کند.


برای مشاهده انواع تشک ساخته شده توسط مجموعه خانه تشک به صفحه انواع تشک مراجعه نمایید.


مجموعه خانه تشک با بهره گیری از دانش روز دنیا، با تجربه چندین ساله خود، در زمینه تولید انواع کالای خواب اعم از تشک، بالش، باکس و تاج تخت، محافظ تشک و ملحفه و پتو فعالیت می کند. برای آشنایی بیشتر انواع تشک خانه تشک از صفحه محصولات ما بازدید نمایید و در صورت نیاز به کسب اطلاعات در ارتباط  با تشک طبی، تشک فول ارتوپدیک، تشک مموری فوم و تمامی تشک های مجموعه و آشنایی با نکات خرید تشک با شماره تلفن 02122606066 تماس حاصل فرمایید. جهت اطلاع از آخرین تخفیف ها و جشنواره های فروش از اینستاگرام خانه تشک بازدید کنید.

خانه تشک تولیدکننده انواع تشک با کمال افتخار در خدمت مردم عزیز ایران می باشد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما درمیان بگذارید.
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
    0
    سبد خرید
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
    به بالای صفحه بردن