انتخاب بالش مناسب

بسیاری از پزشکان توصیه می کنند برای تجربه خواب راحت از بالش استفاده شود.


بسیاری از پزشکان توصیه می کنند برای تجربه خواب راحت از بالش استفاده شود. بالش ها نقش مفیدی در خواب ایفا می کنند.

برای یک خواب راحت، نیاز است که ستون فقرات و گردن هم تراز باشند، در نتیجه تشک و بالش مناسبی باید انتخاب شود. اگر در زمان خواب، گردن و بدن و ستون فقرات هم تراز نباشند در صبح روز بعد همراه با گردن درد از خواب بیدار خواهید شد. اکثر افراد به بالش برای خواب نیاز دارند که همین امر اهمیت انتخاب بالشت مناسب و استاندارد را بیشتر می نماید.

چگونه بالش مناسب انتخاب کنیم

هیچ بالش خاص و عالی برای همه وجود ندارد. برای یافتن بالش ایده آلتان باید ترجیحات وضعیت بدن و بسیاری از از جنبه های ملاحظات بالشتان را در نظر بگیرید.

در زمان خرید بالش باید چه چیزی را در نظر گرفت

تبلیغات بازاریابی نباید تصمیم شما در زمان خرید یک بالش عالی را هدایت کند. شرکت ها ممکن است ادعا کنند که بالش آن ها احساسی نظیر خوابیدن روی ابر می دهد، به خوبی برای تمام افراد کار می کند و تمام شب خنک می ماند. به جای آنکه با تبلیغات به این سو و آن سو بروید، بهتر است واقعیت ها را ارزیابی کنید. باید در زمان خرید بالش فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرید. البته، بسیاری از خریداران با بودجه محدود می شوند. در حالیکه گزینه های بالشتان را بررسی می کنید این فاکتورها را در جلوی ذهنتان نگه دارید.

نخست، ترجیح وضعیت خواب شخصی شما تاثیر زیادی دارد که بالش بهتری متناسب با بدنتان انتخاب کنید.

بلندی و سفتی هر بالش را برای بررسی بالش در نظر داشته باشید. موادی که هر بالش از آن ساخته شده را شناسایی کنید، آیا خواص خنک کنندگی دارد و آیا فشار را در گردن و شانه هایتان کاهش می دهد یا نه.

عوامل موثر بر انتخاب و خرید بالش

در ادامه اطلاعات بیش تری درباره فاکتورهای موثر بر خرید بالش ارائه می کنیم.

 • وضعیت خوابیدن: وضعیت خواب ترجیحی شما عمدتا روی بالشی که برای شما راحت است تاثیر می گذارد. افرادی که به شکم می خوابند میل به بالش های نرم تر و مسطح تر دارند، زیرا بالش های ضخیم تر می توانند سر را خیلی بالا نگه دارند، که موجب درد گردن می شود. افرادی که به پهلو می خوابند بالش های ضخیم تر را ترجیح می دهند که سر را بالا و هم راستای ستون فقرات نگه می دارد. کسانی که به پشت می خوابند بالش های متوسط را ترجیح می دهند اگرچه آن ها انعطاف پذیرترین گروه هستند.
 • ارتفاع: بلندی به ارتفاع یا ضخامت بالش زمانی که چیزی روی آن قرار ندارد گفته می شود. افراد با ترجیحات وضعیت خواب متفاوت عموما بالش هایی با بلندی های متفاوت را ترجیح می دهند. ترکیب ارتفاع و سطح سفتی در زمانی که وزن روی آن قرار می گیرد ارتفاع بالش را تعیین می کند.
 • سطح سفتی: درست نظیر درجه سفتی تشک، بالش ها سطوح سفتی متفاوتی دارند. سفتی بر چگونگی احساس یک بالش و همچنین میزانی که سر شما را بالا نگه می دارد تاثیر دارد. برای مثال، یک بالش با ارتفاع بالا اگر خیلی نرم باشد و زیر وزن فرو رود ممکن است سر شما را به اندازه ای که انتظار دارید بالا نگه ندارد.
 • قیمت : بالش ها تقریبا با هر قیمتی در دسترس هستند، قیمت یک بالش معمولا توسط مواد و ساختار بالش تعیین می شود. قیمت کاملا با کیفیت مرتبط است، اگرچه تعداد زیادی بالش مناسب با قیمت های مقرون به صرفه در دسترس هستند.
 • تسکین فشار: نظیر تشک ها بالش ها می توانند فشار را تسکین دهند یا نقاط فشاری ایجاد کنند. از انجا که نقاط فشاری منجر به ناراحتی یا حتی درد گردن می شوند، تسکین فشار برای بسیاری از افراد کیفیت بالش مهمی است. مواد بالش، ارتفاع و سطح سفتی ترکیب شده با وضعیت خواب ترجیحی تعیین می کند که بالش از نظر تسکین فشار چه میزان خوب عمل می کند.
 • کیفیت مواد: هیچ روکش بالش منفردی یا مواد پرکننده ای وجود ندارد که به عنوان بالاترین کیفیت شناخته شود. کیفیت های متنوعی درون هر نوع ماده ای وجود دارند. مشتری ها می توانند انواع پر، پنبه، مموری فوم و غیره را مورد بررسی قرار دهند تا بهتر بفهمند که چه چیزی کیفیت درون هر نوع ماده ای را تعیین می کند.
 • خواص خنک کنندگی: مانند تشک ها، برخی بالش ها خنک تر از دیگر بالش ها هستند.. بالش های مموری فوم می توانند گرما را به دام بی اندازند، اما اکثرا حاوی ژل خنک کننده برای مقابله با این اتفاق هستند.

 

انتخاب بالش مناسب

 

بالش مناسب

بالش مناسب باید به اندازه ای باشد که گردن و بدنتان را هم تراز هم قرار داده و خواب خوبی به شما هدیه دهد. در نظر داشته باشید که بالشت نباید خیلی بلند یا خیلی کوتاه و یا خیلی نرم وخیلی سفت باشد. همانطور که گفته شد باید گردنتان در راستای ستون فقرات قرار گیرد .

انواع بالش

بالش ها با مواد مختلفی ساخته می شوند.

 • پلی فوم : پلی فوم، و فوم پلی اورتان یک نوع فوم است که هم در تشک ها و هم بالش ها استفاده می شود. اگرچه پلی فوم می تواند در کیفیت و سفتی خیلی متنوع باشد، به طور کلی هزینه پایین تری از مموری فوم دارد. زمانی که برای پر کردن بالش استفاده می شوند، اغلب ریز می شوند و به تکه های کوچک خرد می شود.
 • مموری فوم: بالش های مموری فوم اغلب یک احساس نرم و سازگار فراهم می کنند. از آنجا که مموری فوم تمایل به به دام انداختن گرما دارد، سازندگان اغلب به آن یک عامل خنک کننده تزریق می کنند یا بالش را به طریقی می سازند که جریان را تشویق کند. برخی بالش های مموری فوم به طور کامل از بلوک های مموری فوم ساخته شده اند، در حالیکه برخی حاوی مموری فوم های خرد شده یا بریده هستند.
 • کرک : شاید سنتی ترین بالش کرک از کرک های نرم است، که پرهای کرکی در زیر پرهای سخت تر بیرونی بسیاری از پرندگان یافت می شوند. بیش تر بالش های پر حاوی کرک غاز، و برخی حاوی کرک مخلوط با پرها هستند. کرک ها به خاطر دوامشان شناخته شده اند اما ممکن است برخی افراد با آلرژی و آسم را اذیت کنند.
 • جایگزین کرک : هر بالشی که با احساسی شبیه کرک ساخته شده است، اما حاوی کرک نیست، یک بالش جایگزین کرک در نظر گرفته می شود. بالش های جایگزین کرک گزینه هایی برای گیاه خواران و افراد با آلرژی که احساس پر را دوست دارند را ارائه می دهند. آن ها اغلب با یک میکروفایبر پلی استر پر کننده کرک پر می شوند.
 • لاتکس: بالش های لاتکس فشار را تسکین می دهند و خیلی بادوام هستند. آن ها ارتفاع بالا و تراکم بیش تری دارند، بنابرای برای کسانی که به پهلو و پشت می خوابند نسبت به کسانی که به شکم می خوابند بهتر هستند. بالش های لاتکس می توانند از یک تکه لاتکس ساخته شده باشند یا با لاتکس خرد شده پر شده باشند. لاتکس ها احساسی مشابه فوم دارند، اما خنک تر هستند، مخصوصا در زمان تهویه.
 • پر: عموما اصطلاح بالش پر به بالش هایی که هم حاوی پر و هم کرک هستند بر میگردد. از انجا که پرها سخت تر از کرک هستند، بالش های 100% پر کمتر رایج هستند. بالش های پر نرم هستند، قابلیت تنفس دارند و گزینه خوبی برای افرادی هستند که گرم می خوابند و ارتفاع پایین تری می خواهند.
 • گندم سیاه: بالش های گندم سیاه با پوسته گندم سیاه پر شده اند، پوشش بیرونی کوچک تخم های دانه گندم سیاه. این بالش ها خیلی با بدن سازگار هستند و برخی افراد به آن ها احساسی شبیه کیسه لوبیا دارند. بسیاری از بالش های گندم سیاه گیاهی و ارگانیک هستند که آن ها را برای خریداران دوستدار محیط زیست جذاب می سازد.
 • پشم: پشم یک ماده پرکننده کم تر رایج است که درحالیکه مشتریان در جست و جوی گزینه های طبیعی بالش هستند محبوبیت آن در حال افزایش است. بیش تر بالش های پشم هایپوآلرژیک، ارگانیک هستند و در انتهای طیف قیمتی توانگری هستند. پشم به طور طبیعی دمای خنثی دارد و خیلی سازگار نیست.

روکش های بالش همچنین مواد مختلفی دارند. بیش تر روکش های بالش از پنبه، پلی استر و یا مخلوطی از پنبه و پلی ساخته شده اند. برخی هم از مواد دیگر نظیر پارچه ناشی از بامبو یا اطلس ساخته شده اند. روکش های پنبه ای از پلی استر قابلیت تنفس بیش تری دارند. مواد روکشی متفاوت احساس متفاوتی در لمس دارند اما احساس کمتر مهم است زیرا اکثر مشتری ها از روکش برای پوشش بالش خود استفاده می کنند.


برای مشاهده و انتخاب بالش مناسب خود به صفحه انواع بالش خانه تشک مراجعه نمایید.


سایز بالش

سایز کوچک با ارتفاع کمتر از 7.5 سانتیمتر، سایز متوسط با ارتفاع 7.5 تا 12.5 سانتیمتر و سایز بزرگ با ارتفاع بیشتر از 12.5 سانتیمتر، سایزهای مختلف بالش می باشد که هرکدام در موقعیت های مختلف خواب استفاده می شوند.

انتخاب سایز بالش مناسب

افرادی با سایز سر بزرگتر و عرض شانه های پهن تر بالش های بزرگتر را برای خواب انتخاب می کنند و افراد با سایز سر کوچک و شانه های دارای عرض متوسط بالش های کوچکتر را ترجیح داده و با آنها راحت ترند.

بلندی ایده آل بالش از فردی به فرد دیگر متفاوت است. ترجیح وضعیت خواب شما، اندازه سر، وزن بدن، و سفتی تشک همه فاکتورهایی هستند که تاثیر دارند که آیا بلندی بالش برای شما مناسب است یا نه.

 • وضعیت خواب: هر فردی با هر وضعیت خوابی با توجه به فشار وارد شده به گردن و کمر و تسون فقرات نیاز به نوع خاصی از بالش دارد. به طور مثال کسانی که به پهلو می خوابند نیاز به بالشی با ارتفاع بالا دارند. یک بالش با ارتفاع بالا می تواند با نگه داشتن سر افراد به اندازه گردن و شانه هایشان هم راستایی ستون فقرات را تقویت کند.
 • اندازه سر: اندازه سرتان همچنین به تعیین بالش با بلندی ایده آل برای شما کمک می کند. سرهای بزرگ تر با عمق بیش تری در بالش فرو می روند. بنابراین، افراد با سرهای بزگتر بالش های با ارتفاع بالا را ترجیح می دهند. به طور مشابه، افراد با سرهای کوچکتر بالش های با ارتفاع کمتر را ترجیح می دهند.
 • وزن بدن: وزن بدنتان هم بر بلندی بالش ایده آلتان تاثیر دارد. هرچه وزن یک فرد بیش تر باشد آن ها باید در جست و جوی بالش بلندتر باشند. افراد سبک وزن تر بالش هایی با ارتفاع کمتر را ترجیح می دهند. البته فاکتورهای دیگر نظیر ترجیح وضعیت خواب و سفتی بالش هم نقش دارند. وزن بدن به تنهایی نباید برای انتخاب خرید بالش استفاده شود.
 • سفتی تشک: از آن جا که شما عمیق تر در یک تشک نرمتر فرو می روید برای احساس راحتی نیازی به تشک خیلی بلند ندارید. بالش با ارتفاع کم یا متوسط حس راحتی بیش تری می دهد و حمایت کافی برای سر و گردنتان را فراهم می کند. در تشک سفت تر فرورفتگی کمتر رخ می دهد، بنابراین ممکن است برای حس حمایت نیاز به بالش بلندتری داشته باشید.

 

انتخاب بالش مناسب

 

تاثیر موقعیت خواب بر انتخاب بالش

افراد مختلف موقعیت های خواب متفاوتی دارند. می بایست پیش از خرید بالش از موقعیت خواب ترجیحی خود باخبر باشید تا بتوانید بالش استاندارد مناسب خود را انتخاب کنید.

همانطور که در ارتباط با تشک مناسب برای خوابیدن به پهلو، تشک مناسب برای خوابیدن به پشت و همین طور تشک مناسب برای خوابیدن بر روی شکم صحبت کردیم اکنون در ارتباط با بالش مناسب برای این موقعیت های خواب مطالبی را ارائه می کنیم.

بالش مناسب برای خوابیدن به پهلو

برای موقعیت خواب به پهلو باید بالش با ارتفاع بیشتری را انتخاب کرد تا فاصله شانه را بپوشاند و ستون فقرات و گردن در یک راستا قرار بگیرد. معمولا بالش مموری فوم برای این موقعیت خواب مناسب تر می باشد. البته همواره در نظر داشته باشید بهترین سایز بالش را خودتان می بایست انتخاب کنید و با امتحان کردن بالش می بایست سر در راستای ستون فقرات قرار بگیرد و بالش، کل گردن و زیر سر و بالای شانه ها را پوشش دهد.

بالش مناسب برای خوابیدن به پشت

افرادی که بر روی کمر یا به پشت می خوابند برای قرارگیری گردن و ستون فقرات در یک راستا می بایست از بالش با ارتفاع کمتری را انتخاب کنند. معمولا سایز کوچک تا متوسط و البته بعد از تست کردن بالش، سایز مناسبی برای این موقعیت می باشد.

بالش مناسب برای خوابیدن بر روی شکم

افرادی که به روی شکم می خوابند به سایزهای بسیار کوچک و نازک بالش نیاز دارند. اگر این افراد از بالش های خیلی بزرگ استفاده نمایند برای بدن حالت ناخوشایند و ناراحتی پیش خواهد آمد و گردن و بدن در حالت ناخوشایندی قرار می گیرد.

البته لازم به ذکر است در موقعیت خوابیدن به پشت یا بر روی شکم برخی از پزشکان خوابیدن بدون بالش را توصیه می کنند.

بالش مناسب افراد مبتلا به کمر درد

بهترین بالش برای هر فرد باید با فراهم کردن حفاظت بهینه برای سر، گردن و شانه ها هم راستایی یکنواخت ستون فقرات را تقویت کند. این فاکتور مخصوصا برای افراد با کمردرد، بسیاری از افرادی که در درجه اول به دلیل مسائل هم راستایی ناراحتی را تجربه کرده اند حیاتی است.

افرادی که به شکم می خوابند و کمر درد دارند باید بالشی با ارتفاع کم که سرشان را به میزان قابل توجهی بالا نبرد انتخاب کنند. همین امر درمورد افرادی که به پشت می خوابند تا حدی صحیح استف اگرچه ممکن است برای جلوگیری از افتادن بیش از حد سرشان به پشت نیاز به بالش اندکی بلندتر داشته باشند. افرادی که به پهلو می خوابند و کمردرد دارند ممکن است بخواهند بالشی با ارتفاع متوسط تا بلند را برای اطمینان از حفاظت کافی برای سر، گردن و شانه ها را در نظر بگیرند.

بالش مناسب افراد مبتلا به گردن درد

بهترین بالش ها برای افراد با گردن درد حمایت کافی را بدون احساس سفتی یا فرورفتن بیش از حد فراهم می کنند. از نظر ترکیب موادی نظیر مموری فوم جامد، لاتکس، و پوسته گندم سیاه سر و گردن را خیلی خوب تقویت می کنند.

همچنین بالش باید به اندازه کافی سفت و ضخیم باشد تا در سراسر شب شکل کامل را حفظ کند. بالش هایی که حاوی کرک، پر، یا فیبرکرک جایگزین پرکننده هستند، کاملا نرم هستند و حمایت کلی نسبتا خوبی دارند، بنابراین افراد با گردن درد ممکن است بخواهند این محصولات را کنار بگذارند.

استفاده از چند بالش در هنگام خواب

بعضی اوقات یک بالش کافی نیست. ممکن است در شرایط زیر نیاز به بالش بیشتری احساس شود:

 • افرادی که به پهلو می خوابند، برای خواب بهتر و قرارگیری بدن در حالت بهتر، نیاز به استفاده از بالش در بین زانوها دارند. در این صورت به زانوها فشار نخواهد آمد و ستون فقرات در موقعیت ایده آل و استاندارد قرار می گیرد.
 • خواب در زنان باردار زمانی راحت تر خواهد شد که از بالش های با فرم بدن استفاده کنند. به طور کلی استفاده از بالش بیشتر برای پشتیبانی بدن و همین طور بالش های بارداری مناسب، می تواند منجر به خواب بهتر و راحت تر و کم درد تری برای این افراد ایجاد نماید.
 • افراد دارای کمردرد علاوه بر استفاده از تشک مناسب برای کمردرد می بایست در حالت خوابیده به پهلو از بالش در بین زانوها استفاده نمایند.

همان طور که پیش تر در ارتباط با انتخاب تشک مناسب، تاثیر استفاده از تشک طبی در خواب بهتر و همینطور توضیحاتی در ارتباط با تاثیر انواع مختلف تشک بر خواب ارائه شد، در این مطلب با ارائه توضیحاتی در ارتباط با بالش و سایز آن، بالش های مناسب برای هر موقعیت خواب و همینطور استفاده از چند بالش در هنگام خواب ارائه شد. همواره در نظر داشته باشید انتخاب بالش طبی مناسب به تجربه خواب بهتر کمک خواهد کرد.

مجموعه خانه تشک با بهره گیری از دانش روز دنیا، با تجربه چندین ساله خود، در زمینه تولید انواع کالای خواب اعم از تشک، بالش، باکس و تاج تخت، محافظ تشک و ملحفه و پتو فعالیت می کند. برای آشنایی بیشتر انواع تشک خانه تشک از صفحه محصولات ما بازدید نمایید و در صورت نیاز به کسب اطلاعات در ارتباط با تشک طبی، تشک فول ارتوپدیک، تشک مموری فوم و تمامی تشک های مجموعه و آشنایی با نکات خرید تشک با شماره تلفن 02122606066 تماس حاصل فرمایید. جهت اطلاع از آخرین تخفیف ها و جشنواره های فروش از اینستاگرام خانه تشک بازدید کنید.

خانه تشک تولیدکننده انواع تشک با کمال افتخار در خدمت مردم عزیز ایران می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما درمیان بگذارید.
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
  0
  سبد خرید
  سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
  به بالای صفحه بردن