دلایل نخوابیدن نوزادان

اکثر نوزادان با مشکلات خواب مواجه هستند. هر پدر و مادری با گریه های مداوم نوزادان و نخوابیدن آن ها مواجه خواهد شد.


هنگامی که آرزوی داشتن یک نوزاد را داریم، تصوری از بی خوابی و گریه ‌های او نداشته و از دلایل نخوابیدن نوزاد تعجب می‌کنیم. بدانید که در این مشکل تنها نیستید. والدین زیادی هستند که با این قبیل مشکلات نوزادان دست و پنجه نرم می‌کنند.

دلایل رایج برای نخوابیدن نوزادان و نحوه برطرف کردن آنها

سن 0-1 ماه

هنگامی که کودک شما تازه متولد شده است، به دلیل جثه کوچکی که دارد، باید مرتب غذا بخورد. نوزادان این سنی کاری بجز خوابیدن و خوردن بلد نیستند. هنگامی که نوزادی متولد می‌شود، دارای هوش غریزی است و مشغول توسعه عملکردهای انسانی در خود هستند. ریتم شبانه از مهم‌ترین موارد است. ریتم شبانه روزی شما چیزی است که ساعت درونی بدن شما را تنظیم کرده و به شما امکان دانستن زمان بیداری، خواب و غذا خوردن را می‌دهد.

بدون برنامه‌ریزی منظم برای کودک، نمی‌توانند از زمان مناسب برای بیدار شدن و زمان رفتن به رختخواب مطلع شوند. بعلاوه، اگر عملکرد این ریتم شبانه روزی مناسب نباشد، با اختلالات خواب، چاقی، افسردگی و دیگر وضعیت‌های ناخوشایند روبه رو می شوند.

برنامه برای نوزاد که یک ساعت در میان بیدار است، معنی ندارد. گاهی اوقات آنها هنوز هم می‌توانند نشانه‌هایی مانند خواندن، حمام کردن، یا آواز خواندن را قبل از خواب دریافت کنند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که شنیدن صدای والدین باعث ایجاد رشد می‌شود.

نوزدان عکس‌العمل‌های زیادی از خود نشان می‌دهند که بیشتر غیرارادی هستند و به اسپاسم‌های پراکنده جسمی منجر می‌شوند. هنگامی که نوزاد در درون تخت و بر روی پشت قرار دارد، این دسته از عکس العمل‌ ها فعال شده و احساس زمین خوردن به نوزاد دست داده و سبب بروز وحشت در آنها می‌شود.

جالب اینجاست که نوزادان سه یا چهار ماهه هنوز قادر به کنترل اندام خود نیستند. اگر نوزاد را بر پشت و روی یک سطح مسطح بخوابانیم، امکان بروز این عکس ‌العمل ها وجود دارد و هنگامی‌که دست و پای آنها تکان بخورد، نوزاد شما از کنترل خارج شده و احساس ناامنی می کند.

مقابله با این عکس‌العمل‌ها دارای روش‌های متفاوتی است. قنداق کردن نوزاد راهکاری بسیار مناسب است، در این حالت اندامشان محکم و بسته است و احساس امنیت بیشتری می‌کنند. بعلاوه، شما می‌توانید بازوی نوزدان را گرفته و سمت پهلو ببرید و اینگونه هوشیاری بدنی افزایش پیدا می‌کند. نهایتا، در آغوش داشتن آنها تا زمان آرامش بسیار عالی است.

سن 2-3 ماه

نوزاد 2-3 ماهه برای قرار گرفتن در روال کودکی به شما نیاز دارد.

درد دندان

دندان درآوردن می‌تواند مشکلاتی بیشمار و فراتر از حد تصور را برای شما ایجاد کند. وقتی که دندان در لثه کوچک کودک روییده می‌شود و همانگونه که تصور می‌کنید با درد بسیاری همراه است. خوابیدن و درآمدن دندان ظاهرا ارتباطی با یکدیگر ندارند. با اینحال، در اغلب موارد با یکدیگر تلاقی می‌کنند. نوزادی که درحال درآوردن دندان است، اغلب تبی ملایم را تجربه می‌کند. تب سبب بروز اختلال در خواب می‌شود، شاید برای مقابله با بیماری بیش از اندازه بخوابند و شاید بخاطر ناخوشی کمتر.

می‌توانید با پزشک مشورت نموده و مسکن‌های مناسب نوزاد را به او بدهید. همانند بزرگسالانی که بهنگام بیماری نیاز به مراقبت دارند، نوزادان نیز نیازمند توجه هستند.

اختلال در خواب

نوزدان رشد می‌کنند و مراحل متفاوت زندگی را طی می‌کنند و البته رفتارها و نیازهایشان دستخوش تغییر می‌شود. اختلالات خواب هر چند ماه یکبار اتفاق می‌افتد و البته بیشتر در چهار ماهگی، هشت ماهگی و 10-12 ماهگی اتفاق می‌افتد.

اختلال خواب می‌تواند به دلیل رشد جهشی نوزاد باشد. این جهش‌های رشد بخاطر پیچیدگی‌های رفتاری چالش برانگیز هستند، اما پدیده‌هایی زیبا محسوب می‌‌شوند. این شاخص‌ها بیانگر رشد جسمی و ذهنی سریع نوزاد است.

 

دلایل نخوابیدن نوزادان

 

این موضوع دارای تاثیری طولانی مدت مثبتی است، کار چندانی در زمینه‌هایی مانند وحشت از خواب، چرت زدن، بیداری‌های مکرر در شب انجام نمی‌دهد.

گرسنگی

. چیزی که برای یک نوزاد نرمال بنظر می‌آید، احتمالا در مورد نوزاد دیگر صدق نمی‌کند. برنامه تغذیه کودکان متفاوت از یکدیگر است، حتی اگر متعلق به یک خانواده باشند.

اگر قبل از خواب به نوزاد غذا می دهید باید بدانید نوزادان قادر به نگه داشتن میزان زیادی از غذا در شکم خود نبوده و از این رو برای رفع گرسنگی نیازمند تغذیه و شیردهی مکرر هستند.

نوزادان ما بسرعت رشد کرده و بزرگ می‌شوند و دائما به هضم غذا مشغول بوده و مواد مغذی را به سوخت بدن تبدیل می‌کنند. هضم غذا باعث افزایش قابلیت تکامل شده و از آنجایی‌که سرعت بسیار زیادی دارد، تغذیه مکرر ضروری است. اگر کودک شما بعد از زمان خواب گرسنه بنظر برسد، تغذیه در کنار رختخواب فکر خوبی است، حتی می‌توانید در حین خواب او را تغذیه کنید و قبل از فرا رسیدن شب او را سیر کنید.

سن 4-6 ماه

سایر مراحل رشد و تکامل نوزاد منحصر به فرد هستند و ما بایستی نیازهای آنان را در این مراحل در نظر بگیریم.

تنظیم برنامه رشد

توانایی سازگاری انسان ‌ها بسیار بالا است و به همین دلیل قادر به بقا در محیط‌های مختلف هستیم. این موضوع راجع به نوزدان نیز صدق می‌کند و آنها حتی از بدو تولد به شکلی معجزه ‌وار باهوش هستند. با اینحال، هنگامی‌که تازه پا به این دنیا می‌گذارند، نیازمند توجه و مراقبت فراوانی هستند و ما بزرگسالان، اگر می‌خواهیم استراحت مناسبی داشته باشند، اغلب باید با برنامه‌های آنها سازگار شویم.

اعمال تغییرات در روال‌های عادی نوزادان برای برآورده ‌سازی نیازهایشان راهی برای رسیدن به روز و شب‌های آرام‌تر است. برخی از نوزادان چرت بعد از صبحانه را دوست دارند، اگرچه دیگران تا صبح روز بعد این احساس را نخواهند داشت. برای درک نیاز نوزادان، با آنها هماهنگ شوید.

اگر بعد از تغذیه هیجان زده و خواهان بازی باشند، اگر بعد از ناهار خواب‌آلود هستند، بگذارید که بخوابند. نوزادان در نهایت باید با دنیای واقعی هماهنگ شده و این امر در سنین بسیار پایین سهل و آسان است.

نوزاد شما تنها خوابیدن را دوست ندارد

از آنجایی که نوزادان نمی توانند از خود مراقبت کنند و وقتی توجه شما را جلب می کنند احساس امنیت و آرامش بیشتری می کنند، اگر شما به آنها اجازه دهید طبیعتاً هر شب در آغوش شما می‌خوابند.م

بعلاوه، حضور در رحم آنگونه که تصور می‌کنید، آرام و ساکت نیست. این فضا سرشار از مایعات آمنوتیک است و درحالیکه نوزاد در حال رشد است، به این طرف و آنطرف تکان می‌خورد. این همه حرکت و سیال یک صدای چرخشی دائمی ایجاد می کند که بسیار بلندتر از آن چیزی است که فکر می کنید.

نوزادان قبل از ورود به این دنیا محیطی دنج و پر سر و صدا را تجربه می‌کنند، بنابراین اگر نوزاد را به آرامی در گهواره ببنیدم و دستگاه مخصوص صدای سفید را در کنار آنها قرار دهیم، مکان سابق برایشان تداعی شده و کمتر احساس تنهایی می‌کنند.

بعلاوه، نوزاد شما مجبور به خوابیدن تنها نیست، راهکارهای متعددی است که کنار آنها بخوابیم و این براستی یک بازی برد-برد است.

دلایل دیگر اینکه کودک شما خوب نمی خوابد

درک چرایی خوب نخوابیدن نوزاد شما همانند تعقیب غازهای وحشی است که هیچگاه پایان نمی‌یابد.

تحریک‌های بیش از اندازه باعث ناآرامی نوزاد شما می‌شود

قرار دادن نوزاد در سناریوهای متفاوت و در میان دسته‌های مردمی مختلف برای سازگار و اجتماعی شدن، بسیار عاقلانه است. این به کودک شما اجازه می دهد تا با مکان های خارج از خانه آشنا شود، اجتماعی بودن را تمرین کند و چیزهای جدید را کشف کند. با این حال، به خاطر داشته باشید که ماجراجوی کوچک شما احتمالاً محدودیت اجتماعی دارد، بنابراین بایستی احساسات آنها را بررسی کنید.

بسیاری از ما بچه‌ای را دیده‌ایم که در پایان یک جشن تولد عصبی است، و احتمالاً به این دلیل نیست که اوقات بدی داشته و درست مانند بزرگسالان، بچه ها نیز فرسوده می‌شوند.

بردن نوزاد به یک مهمانی فکر خوبی است، زیرا سایر حضار دوست دارند که او را در آغوش بگیرند. بااینحال، مراقب باشید که بیش از اندازه تحریک نشود. سرگرمی بیش از حد باعث می‌شود بچه ها احساس ناراحتی و اضطراب کرده و گریه کنند. اگر نوزاد شما خسته و فرسوده شود و شروع به گریه کردن کند، خواباندن او چالش‌هایی را برای شما ایجاد می‌کند.

 

دلایل نخوابیدن نوزادان

 

برنامه نامنظم تغذیه

اگر نوزاد شما علی رغم تغذیه مستمر، ناخشنود بنظر می‌رسد، شاید به این دلیل باشد که نمی‌تواند روی یک برنامه منظم حساب کند. امنیت و ایمنی نوزاد ما در این دنیا در گروی وجود روالی ثابت است و هنگامی که اطمینانی در کار نباشد، همه چیز خراب می‌شود.

نوزدان قادر به تغذیه و مراقبت از خود نیستند، بنابراین بر روی افراد مراقبت کننده حساب باز می‌کنند. هنگامی که از وعده غذایی و چرت بعدی خود مطمئن نیستند، مضطرب شده و حوالی زمان خواب نیاز به کمک خواهند داشت.

بنابراین، رعایت برنامه غذایی منظم برای یک نوزاد امری دشوار است برای اینکه نوزادان تصوری از زمان ندارند. هنگامی‌که گرسنه هستند، تنها گرسنه بوده و خواهان یک تناول سریع هستند.

در ابتدای امر، بایستی با جریان موجود پیش بروید، اما هنگامی‌که بزرگ می‌شوند، بایستی یک روند منظم را در دستور کار خود قرار دهیم. هرچقدر روال‌های روزانه بیشتر باشد، انتظارات نیز بالا می‌رود و در نتیجه سطح اضطراب کاهش خواهد یافت.

نوزاد آرام کردن خود را یاد می‌گیرد

اگر دوست دارید که نوزاد شما قادر به آرام کردن خودش باشد، بایستی به او بفهمانیم که خواب با مسائلی مانند تغذیه یا تکان خوردن ارتباطی ندارد. انجام دادن این دو کار سبب عادلانه شدن این بازی می‌شود.

این دو مورد، راه‌های عالی آرام کردن کودک شما قبل از خواب هستند. با این حال، وابستگی به هر محرک خارجی می تواند منجر به وابستگی آنها به این چیزها برای انجام این کار شود. اگر در نیمه شب بیدار شوند، نمی توانند بدون رفع این دسته از نیازها به خواب خود ادامه دهند.

فضای نامناسب خواب

هنگامی‌که منتظر آمدن فرزند خود هستید، تزئین اتاق نوزاد چیز عجیبی نیست. با اینحال، احساس آرامش و راحتی در خواب بایستی لحاظ شود.

نوزاد در رحم مادر هنوز ایده‌ای راجع به ریتم شبانه روزی نداشته و تفاوت میان شب و روز را درک نمی‌کند. بنابراین، این موضوع به افراد مراقبت کننده محول می‌شود.

پرده ایده‌ای بسیار مناسب است، دیگر هیچ روزنه‌ای از روشنایی وجود ندارد و نوزاد بیدار نمی‌شود. همچنین، از آنجایی که در داخل شکم بسیار پر سر و صدا است، دستگاه نویز سفید نیز می تواند معجزه کند. با داشتن محیطی دنج مانند رحم، آنها احتمالاً زمان راحت تری برای تکان دادن سر خواهند داشت.

مقابله با خواب در کودکان

گریه کردن، قوس کردن به پشت و مالیدن چشم‌ها سایر نشانه‌های موجود بودند. اما، بمحض اینکه در گهواره قرار می‌گیرد، چشمانش را باز کرده و از حالت خستگی او به تنش تبدیل می‌شود.

دلایل مقابله نوزادان با خواب

خستگی اندک

نوزادان تازه متولد شده نیاز زیادی به استراحت داشته، بنابراین این وضعیت در نوزادان بزرگ‌تر و کودکان نوپا شایع تر است. در طول 12 ماه اول، نیاز به خواب به طور چشمگیری تغییر می‌کند. اینها از اولین نشانه‌های ضرورت تغییر برنامه خوای هستند (مانند حذف زمان چرت زدن و یا افزایش زمان بیداری)

خستگی بیش از اندازه

این مطلب ممکن است غیرمنطقی بنظر برسد، اما خستگی بیش از اندازه از دلایل مقابله با خواب است. نوزاد تازه تنها قادر به یک بیداری 45 دقیقه‌ای است. خستگی بیش از اندازه باعث واکنش‌های استرسی می‌شود که سبب ترشح هورمون‌های کورتیزول می‌شود و دشواری‌هایی در ایجاد ثبات در نوزاد ایجاد می‌کند.

شخصیت

نوزدان حتی از بدو تولد نشانه‌هایی از شخصیت خود را نمایان می‌‌کنند و یکی از این موارد الگوی زمانی است. این ویژگی ژنتیکی نوع خواب را تعیین می‌کند. اگر نوازد شما فعال باشد و وقت کافی برای بازی نداشته باشد، احتمالا با خواب مقابله خواهد کرد، همچنین یک نوزاد حساس نیاز به دراز کشیدن اضافی قبل از خواب دارد.

رشد

بازگشت به عقب در اینجا واقعا ترسناک است. هنگامی‌که نوزاد یک رشد جهشی را تجربه کند و یا در زمینه مهارتی رشد کند، معمولا دچار عقب‌گرد در خواب می‌شوند. مغز بنا به برخی از دلایل نمی‌تواند تمرکزی همزمان بر هر دو مقوله داشته باشد. ساعات خوش استراحت نوزاد شما هنگامی برمی‌گردد که نوزاد غلت زدن و خیزش را شروع کند و بر سایر مهارت‌های فراگرفته مسلط شود.

دندان درآوردن

درآمدن دندان امری جدی و بسیار دردناک است. دندان درآوردن نوزادان معمولاً چند شب ناخوشایند  را به همراه دارد، به خصوص زمانی که دندان در حال رویش است.

اضطراب جدایی

اضطراب جدایی زمانی ایجاد می‌شود که نوزادان متوجه عملکرد اشیا شوند، یعنی اینکه متوجه وجود شما حتی در زمان عدم حضور هستند.  این معمولاً در حدود نه ماهگی اتفاق می افتد، اما می تواند در اوایل چهار تا پنج ماهگی نیز رخ دهد. شما می‌توانید رفتن و برگشتن خود را به نوزاد نشان دهید تا از اضطراب او بکاهید.

محیط

آیا تا به حال برای به خواب رفتن در زمانی که هوا بسیار پر سر و صدا، روشن یا گرم است، دچار مشکل شده اید؟ این موضوع راجع به نوزاد شما نیز صدق می‌کند. مواردی مانند دما، نخ های شل پیچیده شده در اطراف انگشتان دست و پا یا سایر عواملی که ممکن است چرت زدن را برای کودک شما دشوارتر کند، بررسی کنید.

بیماری

شکم درد و آبریزش بینی برای نوزادان اتفاق می افتد، اما آنها تنها با گریه کردن این دردها را به شما ابراز می‌کنند. نوزادان از راه بینی تنفس می‌کنند، یعنی اینکه گرفتگی بینی مشکلاتی را برای آنها ایجاد می‌کند.

 

دلایل نخوابیدن نوزادان

 

کمک به نوزادان در هنگام مقابله با خواب

صرف نظر از شناسایی دلیل، نکات و ترفندهایی اساسی برای توقف مقابله نوزاد شما با خواب وجود دارد.

ایجاد یک روال برای چرت زدن

ایجاد یک روال متناسب با سن برای چرت و شب این مشکلات را کاهش می‌دهد.

ماندن در همان نزدیکی

اگر دلیل اضطراب جدایی باشد، ماندن در همان نزدیکی احساس آرامش و امنیت را به همراه داشته و از این رو نوزاد می‌تواند بخوابد.

تضمین راحتی

اگر نوزاد کوچک شما از خواب امتناع می کند، به یاد داشته باشید که علائم بیماری، دندان درآوردن، دمای اتاق یا هر نشانه ناراحتی دیگری را بررسی کنید.

افزایش نوازش‌های روزانه

نوزادان نیازمند عشق و آرامش هستند. اگر در طول روز به آنها عشق بورزید، آنها را شب احساس امنیت بیشتری خواهند داشت.

مشاهده علائم خواب آلودگی در نوزادان

فاصله بازی و خستگی نوزادان بسیار کوتاه است، از آنجایی که مدت بیداری آنها بسیار کوتاه است. یادگیری علائم خواب آلودگی می‌تواند به شما کمک کند تا کودک خود را قبل از خستگی بیش از حد، بخوابانید.

همان طور که تشک افراد بزرگسال اهمیت بسیاری در خواب آنها دارد و انتخاب تشک طبی مناسب کیفیت خواب را بالاتر می برد، برای نوزادان و کودکان نیز، با ایجاد بستر خواب مناسب می توان خواب بهتری برایشان فراهم کرد و در نهایت با در نظر گرفتن تمامی این موارد می توان در جهت تنظیم خواب نوزادان قدم برداشت.


از انواع تشک و بالش تولید شده توسط خانه تشک بازدید فرمایید.


مجموعه خانه تشک با بهره گیری از دانش روز دنیا، با تجربه چندین ساله خود، در زمینه تولید انواع کالای خواب اعم از تشک، بالش، باکس و تاج تخت، محافظ تشک و ملحفه و پتو فعالیت می کند. برای آشنایی بیشتر انواع تشک خانه تشک از صفحه محصولات ما بازدید نمایید و در صورت نیاز به کسب اطلاعات در ارتباط با تشک طبی، تشک فول ارتوپدیک، تشک مموری فوم و تمامی تشک های مجموعه و آشنایی با نکات خرید تشک با شماره تلفن 02122606066 تماس حاصل فرمایید. جهت اطلاع از آخرین تخفیف ها و جشنواره های فروش از اینستاگرام خانه تشک بازدید کنید.

خانه تشک تولیدکننده انواع تشک با کمال افتخار در خدمت مردم عزیز ایران می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما درمیان بگذارید.
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
    0
    سبد خرید
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
    به بالای صفحه بردن