خوابیدن روی کاناپه

اکثر مردم حداقل یکبار یک روی کاناپه خوابشان برده است و بعضی دیگر نیز معمولا تصمیم می گیرند به جای تخت روی کاناپه بخوابند.


اکثر مردم حداقل یکبار یک روی کاناپه خوابشان برده است و بعضی دیگر نیز معمولا تصمیم می گیرند به جای تخت روی کاناپه بخوابند. در حالی که خوابیدن روی کاناپه در نگاه اول راحت به نظر می رسد، در بلند مدت بهترین گزینه ما نخواهد بود.

اگرچه خوابیدن روی تشک معمولا بهترین گزینه است، اما گاها ممکن است که در شرایط خاص خوابیدن روی کاناپه نیز مناسب باشد. شاید گاهی اوقات دمای اتاق خواب خیلی گرم یا خیلی سرد باشد، در حالی که دمای اتاق نشیمن بسیار مناسب است. شاید شما میل داشته باشید که در هنگام شب تلویزیون تماشا کنید و یا اینکه قبل از رفتن به اتاق خواب چرت بزنید. یا شاید به علت خروپف همسرتان بخواهید روی کاناپه در اتاق دیگری بخوابید. در نهایت افراد با جنب و جوش کمتر ماندن و خوابیدن روی کاناپه را به طی کردن مسیر تا اتاق خواب ترجیح می دهند، خصوصا اگر اتاق خواب در طبقه بالا باشد.

 

خوابیدن روی کاناپه

 

فواید خوابیدن روی کاناپه

افراد در شرایط معینی می توانند از خوابیدن روی کاناپه به جای تخت، بهره ببرند.

تنظیم ارتفاع سر و کمک به برخی بیماری ها

دسته های کاناپه کار ما را برای بالاتر قرار دادن سر خود و خوابیدن در این حالت راحت تر می کنند که برای افراد با مشکلات زیر فوایدی را به همراه خواهد داشت:

بازگشت اسید به مری (GERD)

GERD یک حالت شایع است که منجر به موارد مکرر بازگشت اسید و سوزش معده می شود و معمولا در هنگام دراز کشیدن تشدید می گردد. تحقیقات نشان داده که قرار دادن سر خود به اندازه 10 اینچ بالاتر از تخت در زمان خوابیدن، در مقایسه با صاف خوابیدن علائم این مشکل را کاهش می دهد.

اختلال تنفسی در خواب (OSA)

افراد دارای این مشکل در هنگام خواب خروپف می کنند و در لحظاتی از خواب نفس تنگی را به علت انسداد مجرای تنفسی تجربه می کنند. در مطالعهای بر روی مردم مبتلا به OSA خفیف و متوسط، مشخص شد که بالاتر قرار دادن سر در زمان خواب شدت علائم را در حدود 32% در مقایسه با صاف خوابیدن کاهش می دهد.

افت فشار خون

وضعیتی شرایطی است که در آن افراد افت فشار خون را در حالت ایستاده در اثر عملکرد نامناسب دستگاه عصبی خود فرمان (غیر ارادی) تجربه می کنند. افراد دارای این مشکل همچنین در حالت دراز کشیده افزایش فشار خون را تجربه می کنند. پزشکان قرار دادن سر بالاتر از تخت در زمان خواب را برای کمک به بهبود فشار خون توصیه می کنند، اگرچه باید توجه داشت که مطالعات گوناگون نتایج متناقضی را از تاثیر قرار دادن سر بالاتر از تخت در زمان خواب بر روی علائم افت فشار وضعیتی گزارش می کنند.

سرماخوردگی یا سرفه

دراز کشیدن باعث می شود که مخاط پیش حلق شما جمع شوند و منجر به آبریزش بینی شود. آبریزش معمولا در زمان دراز کشیدن به پشت بدتر می شود، اما اگر سر خود را بالا نگه دارید، قادر به رهایی از حالت آبریزش و سرفه خواهید بود.

اگرچه بالاتر قرار دادن سر در حالت خواب رو کاناپه آسان تر است، اما باید ذکر کرد که ممکن است تهیه یک بالش یا استفاده از پایه های ارتفاع دهنده تخت، نسبت به نقل مکان از تخت به کاناپه برای شما بهتر باشد.

فضای خوابیدن بهتر

خوابیدن رو کاناپه می تواند در مواردی که کاناپه در اتاقی با فضای مساعدتر نسبت به اتاق خواب قرار دارد، مزایایی را به همراه داشته باشد. فضای ایده آل اتاق خواب یک فضای تاریک، خنک و ساکت است. اگر خوابیدن روی کاناپه باعث رهایی شما از صدا های آزاردهنده، نور یا دمای نامناسب می شود، میتواند خواب بهتری را برای شما رقم بزند. اما با این حال، این کار در بلند مدت مشکلاتی را به بار می آورد.

 

خوابیدن روی کاناپه

 

مضرات خوابیدن روی کاناپه

مردم در زمان خوابیدن معمولا به یک دلیل تشک را به کاناپه ترجیح می دهند. تشک به طور خاص برای خوابیدن و یا به عبارتی چندین ساعت دراز کشیدن در شب طراحی شده است. حتی استفاده از تشک طبی به خواب با کیفیت شما کمک خواهد کرد. اما کاناپه ها برای چنین منظوری طراحی نمی شوند.

خوابیدن در فضای محدود

اندازه دو برابر، اندازه طبیعی، اندازه متوسط یا اندازه خیلی بزرگ، در هر صورت عرض یک تخت بیشتر از عمق یک کاناپه معمولی می باشد. تعویض مکان از تخت به کاناپه می تواند توانایی فرد برای غلتیدن یا تنظیم حالت خوابیدن در طول شب را محدود کند. به طور متوسط، افراد در خواب، هر یک ساعت بیش از یک بار پهلو به پهلو شده و حالت خود را تغییر می دهند. فضای کوچکتر کاناپه به شما اجازه این تغییرات حالت را نمی دهد و نهایتا در زمان خواب، شما را دچار آشفتگی یا ناراحتی می کند.

طول اکثر تخت ها بیشتر از عرض کاناپه ها است. به همین دلیل، احتمالا شما قادر به کامل کشیدن پاهای خود در زمان خوابیدن روی مبل نخواهید بود. اجبار به خوابیدن در یک فضای تنگ و کم فضا منجر به احساس ناراحتی یا درد در زمان خوابیدن خواهد شد.

ناتوانی در به اشتراک گذاشتن بستر خواب

فضای محدود سطح کاناپه اشتراک بستر خواب اگر نه غیرممکن، بسیار دشوار می کند. با چنین فضای کمتری، افراد قادر به خوابیدن در کنار همسر و حتی حیوان خانگی خود نخواهند بود.

نامناسب برای نوزادان و کودکان

چه همراه با والدین و چه به تنهایی، بهتر است که نوزادان روی کاناپه نخوابند، زیرا در این صورت ممکن است که بسیار جمع و در خود تنیده شوند و یا مجرای تنفسی آنها مسدود گردد. تحلیلی بر روی 1000 مورد مرگ نوزادان در خواب نشان داده است که حدودا در 13% مواقع این اتفاق روی کاناپه رخ می دهد. نوزادانی که روی کاناپه می خوابند، 49 تا 67 برابر بیشتر از کودکانی که روی سطوح دیگر همچون تشک می خوابند، در معرض سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) قرار دارند.

متخصصین به طور خاص والدین را از خوابیدن در کنار نوزادان روی کاناپه، به دلیل وجود خطر مرگ ناگهانی نوزاد منع می کنند. احتمال این رخداد در زمان خوابیدن کنار نوزاد خود روی یک کاناپه در مقایسه با یک تخت، حدوداً 8 برابر بیشتر است. حتی غذا دادن (یا شیر دادن) به نوزادان روی کاناپه در هنگام شب نیز به دلیل احتمال به خواب رفتن ناگهانی والدین، خطرناک خواهد بود.

کمردرد و گردن درد

خوابیدن روی کاناپه می تواند بلافاصله موجب ایجاد احساس کمردرد یا گردن درد شود، خصوصا اگر به طور مداوم روی کاناپه می خوابید. تشک ها مخصوصا برای حالت استاندارد ستون فقرات طراحی می شوند و به همین دلیل احساس درد و ناراحتی در نقاط پرفشار را کاهش می دهند. ثابت شده که تشک های با درجه سفتی متوسط، توازن مناسبی برای کاهش ناراحتی های ناشی از خواب و درد در قسمت پایین کمر ایجاد می کنند. از آنجایی که کاناپه ها برای نشستن و نه برای خوابیدن طراحی می شوند، چنین انتظاراتی را برای فرد مهیا نخواهند ساخت.

افرادی که روی شکم می خوابند، خوابیدن روی کاناپه را عملا غیر ممکن می دانند، زیرا دسته های کاناپه باعث می شوند که گردن با زاویه ای بسیار تند دچار پیچش شود. همچنین تحقیقات انجام شده توصیه می کنند که در حالت خوابیدن به پشت، حفظ تقارن برای جلوگیری از ایجاد درد در ناحیه گردن مهم است. به طور مشخص هر دو بازو باید در یک حالت و موقعیت باشند، یا در کنار پهلوها و یا روی سینه شما.

افرادی که خوابیدن به خوابیدن به پشت یا سمت کمر را ترجیج می دهند، روی کاناپه، از کمبود فضای کافی برای نگه داشتن هر دو بازو در یک حالت یکسان رنج می برند. اگر خوابیدن روی کاناپه به یک حالت نا متقارن صورت بگیرد، موجب احساس درد در گردن و شانه ها خواهد شد.

خوابیدن به پهلو می تواند راحت ترین حالت برای خوابیدن روی کاناپه باشد. دسته کاناپه نقش یک بالش در ارتفاع بالاتر را ایفا کرده و یک کاناپه نرم می تواند از ایجاد نقاط پر فشار در بدن جلوگیری کند. اما با این وجود، برای خوابیدن روی یک کاناپه کوتاه، شما باید زانوهای خود را خم کنید که همین موضوع موجب ایجاد فشار و درد در مفاصل می گردد.

تجربه بهتر خواب روی کاناپه

اگر شما قصد خوابیدن روی کاناپه را دارید، راه های مختلفی برای ارتقاء کیفیت خواب در این وضعیت وجود دارد.

به فکر خرید یک کاناپه مخصوص برای خواب باشید

کاناپه مخصوص خواب پس از باز شدن سطحی مشابه سطح یک تشک را برای شما فراهم می سازد. این فضای اضافی به شما اجازه می دهد تا پاهای خود را کاملا دراز و حالت خوابیدن خود در طول شب را بنابر نیاز خود تنظیم کنید. با وجود چنین کاناپه ای، شما معمولا روی یک تشک نازک که درون کاناپه جمع و سپس باز می شود می خوابید. با استفاده از یک تخت کاناپه ای یا تشک ژاپنی، شما مستقیما روی کوسن هایی به هم پیوسته که برای ایجاد یک سطح صاف به سمت بیرون باز می شوند، می خوابید.

از تماشا کردن تلویزیون اجتناب کنید

خوابیدن روی کاناپه اگر همراه با تماشای تلویزیون و استفاده از دستگاه های الکترونیکی باشد، مشکل ساز خواهد شد. تلویزیون ها از خود نور آبی منتشر می کنند که این نور موجب افزایش هشیاری و دفع ملاتونین (هورمون خواب) می شود. در هنگام خواب از قرار گرفتن در معرض نور آبی خودداری و با خاموش کردن تلویزیون در ساعات قبل از خواب، حتی در صورتی که مستقیماً روبروی آن قرار داشته باشید، محیط را برای یک خواب بهتر مهیا کنید.

از شر سر و صدا و نور رها شوید

مردم معمولا کاناپه ها را در فضاهای باز و عمومی مانند اتاق نشیمن یا اتاق خانوادگی قرار می دهند. در نتیجه، در هنگام خوابیدن روی کاناپه باید انتظار صداها و نور زیادی را داشته باشید. صرف نظر از جایی که شما خوابیده اید، حذف این موانع بخشی از بهداشت مناسب خواب محسوب می شود.

صد های پس زمینه ای مانند صدای رفت و آمد خودروها و افراد موجب اختلال در خواب، تاثیر منفی بر حالت روحی شما و فکر کردن به روز بعد می شوند. برای دفع این صداها، چه با منشا داخلی یا خارجی، از گوشگیر یا دستگاه تولید صوت های سفید استفاده کنید.

نور درون فضای خانه نیز تاثیر بدی روی خواب می گذارد. هنگامی که شما در زمان خواب در معرض نور مصنوعی قرار می گیرید، خواب شما سبک تر شده و در طول شب دفعات مکرری را از خواب بیدار می شوید. اگر خوابیدن روی کاناپه در تاریکی برای شما دشوار است، برای پوشاندن چشم های خود و دفع نورهای ن مطلوب از چشم بند استفاده کنید. همچنین شما می توانید برای جلوگیری از ورود نور صبحگاهی یا نور چراغ های خیابان در شب، از پرده های تیره استفاده کنید.

از بالش و رخت خواب مناسب استفاده کنید

استفاده از بالش و رخت خواب مناسب، صرف نظر از جایی که در آن خوابیده اید، موجب کیفیت خواب شما خواهد شد.

بالش های معمولی برای رهایی از درد گردن و کمر بهتر بوده و به خواب راحت شما کمک می کنند. بهترین بالش برای شما به حالت ترجیحی شما برای خوابیدن بستگی دارد. برای مثال، کسانی که به پهلو می خوابند معمولا به بالش هایی ضخیم تر برای حفظ حالت ستون فقرات خود در زمان خواب نیاز دارند.

اگر متوجه شدید که به طور مداوم روی کاناپه می خوابید، استفاده از یک لحاف راحت و تمیز نگه داشتن اطراف بسیار سودمند است. صرف انجام این کارها محیط اطراف شما و کاناپه شما را تمیز نگه نمی دارد، اما در تامین یک سطح نرم تر نسبت به سایر کاناپه ها به شما کمک خواهند کرد.


از انواع تشک و بالش تولید شده توسط خانه تشک بازدید فرمایید.


مجموعه خانه تشک با بهره گیری از دانش روز دنیا، با تجربه چندین ساله خود، در زمینه تولید انواع کالای خواب اعم از تشک، بالش، باکس و تاج تخت، محافظ تشک و ملحفه و پتو فعالیت می کند. برای آشنایی بیشتر انواع تشک خانه تشک از صفحه محصولات ما بازدید نمایید و در صورت نیاز به کسب اطلاعات در ارتباط با تشک طبی، تشک فول ارتوپدیک، تشک مموری فوم و تمامی تشک های مجموعه و آشنایی با نکات خرید تشک با شماره تلفن 02122606066 تماس حاصل فرمایید. جهت اطلاع از آخرین تخفیف ها و جشنواره های فروش از اینستاگرام خانه تشک بازدید کنید.

خانه تشک تولیدکننده انواع تشک با کمال افتخار در خدمت مردم عزیز ایران می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما درمیان بگذارید.
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
    0
    سبد خرید
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
    به بالای صفحه بردن